uvod èo je nové fotky texty koncerty história diskografia faq mp3 kontakt interview o èlenoch
Oficiálne stránky skupiny S.V.S. - vitajte na www.svs.sk

Vianočný koncert 25.12. 2012 v Novom Meste!

Vidite spravne. Koncert SVS 25.12.2012
Najkrajší darček pod vianočný stromček. Príďte si oddýchnuť od rodiny, koláčikov, rezňov, šalátu a otravnej televízie. Príďte sa zabaviť do Klubu Za Rampami v Novom Meste nad Váhom už 25. 12. Je to klub, ktorý si s kamošmi založil náš basgitarista Axel. Takže nás po čase napadlo, že je to vlastne domovský klub SVS. Že je našim svätým právom a povinnosťou tam zahrať. Aspoň raz.

Nebojte sa, skúšame už od októbra. Dáme širší repertoár ako v predchádzajúcich festivalových vystúpeniach, môžeme si to dovoliť, keď už máme ten domáci klub. Dáme pár vecí, ktoré už dlho neboli, napríklad Bates Motel alebo Shining. A možno bude aj jedna nová pesnička.
A možno bude aj polnočné prekvapenie (nápoveda - s kým iným ešte niektorí členovia kedysi hrali?)

A určite budú DJi - dokonca niektorí nám točili platne ešte počas našich prvých koncertov na Kačabári či v Kočovciach.

Rozohriať publikum príde skupina Garage Surf.

Vidite spravne. Koncert SVS 25.12.2012

Akcia potrvá do skorého rána, takže si budeme môcť pripiť aj na Štefana. Viete, koho máme na mysli.

Vidite spravne. Koncert SVS 25.12.2012

Videoklip KEKSE
Zostrih z koncertov, štúdiových sessions, televíznych rozhovorov a zákulisných záberov. Bavte sa.

SVS sa vrátilo!
Aktualizované 18/06/2009

Peter Saxa s basgitarou
Skupina SVS sa vrátila na pódiá. Prvý koncert po desiatich rokoch dopadol nad očakávania. Pozrite si niekoľko fotiek. Onedlho budú možno aj nejaké videá.

Naše sústredené prípravy asi stálo za to. Axelovi síce odišla koža z dvoch prstov na pravej ruke deň pred koncertom, kvôli čomu musel upustiť od plánovaného slapovacieho sóla v skladbe Derrick. A Majo mal ešte štyri dni po koncerte svalovicu v lýtkach z toľkého skákania.

Bobrik
Bol to večer plný veľkých emócií, niekoľkým ľuďom sa splnil dlhodobý sen. Generačný rozptyl bol väčší ako kedykoľvek predtým - na jednej strane ľudia po štyridsiatke, na druhej mládež čo bola v 90. rokoch ešte primalá na to aby ju na náš koncert pustili. SVS Fans
Často sme rozpoznávali tváre pod nánosom času - a podobne sa vynárali v hlave asociácie o ktorých sme už ani netušili.

Bolo im do spevu

Podľa očitých a najmä ušitých svedkov:
Zabavila som sa ako za starych dobrych casov.. dik ..

Bolo to fajn predstavenie. pri detektivovi mi behal mraz po chrbace

Ako v garazi minuly tyzden, tak aj vcera - slzicky nostalgie a tichej uplakanej radosti...

Yo! bola to pecka, teda pre absolutneho fanusika jak ja.

Už ozvučujem koncerty dvadsať rokov ale takú charizmu som ešte nezažil.

Hymna vidlometu (host: Mario Esztergajos)
Aj z našeho pohľadu to bolo veľmi fajn. Ako povedal Ado: "Super koncert. ja som si ho uzil lepsie ako kedykolvek pred tym".

To musel byt velmi vysoky ton

Koncert sme ukončili odvážne a netradične, úplným opakom tradičného Grand Finale, žiaden stupňovaný randál, žiadne opakovačky či klaňanie. Neviem či ten vtip všetci pochopili, na druhej strane SVS nikdy nebolo o hudbe a humore ktorý má pochopiť celý národ. Na to sú tu iní.Prípravy na koncert SVS po desiatich rokoch
Aktualizované 06/05/2009

SVS v garazi -7577
Máme za sebou ďalší víkend intenzívneho skúšania. Tentokrát nás prišiel navštíviť aj Nehrajúci Kapitán Ester (občianskym menom Mário Estergájoš, človek za konceptom Vidlometu ktorý nás k tomuto comebacku dokopal). Porobili sme aj nejaké fotky - pre tých čo neverili že SVS bude naozaj hrať.

SVS v garazi -7596

Zoznam skladieb je už viacmenej vykryštalizovaný, jediná nová skladba bude Vidlomet "hymna", nebudeme hrať ani nič z vecí ktoré vznikli v zostavách bez Ada. Nad poradím sme ešte nerozmýšľali - oceníme vaše návrhy. V nedeľu už kapela výborne šlapala, nadobudli sme nejakú takú dôveru. Proste to neznie ako parta gymnazistov ktorí hrajú prvý koncert v kŕči a tréme, v prehnaných tempách (...hlavne to mať rýchlo za sebou...). Veci ako Depresívne Pesničky vyznejú tak ako boli od začiatku myslené - tým že ich hráme s ľahkosťou a sebaistotou. Tá hlavná pointa totiž bol sarkazmus voči grunge a iným tvrdým štýlom 90. rokov s temnými či ťažkými textami.

SVS v garazi -7614
Zvuk kapely je výrazne lepší (teraz príde pasáž s vystatovaním a predvádzaním sa, my chlapci si proste musíme občas porovnať verjcajg). Majo si zaopatril gitaru Line6 Variax ktorá má zabudovaný gitarový modeling, takže má v jednom kuse svoje obľúbené modely ako Telecaster, Gretsch Semi, Les Paul Junior, Rickenbacker mnoho ďalších a môže si ich meniť v zlomku sekundy. K tomu má pedál Line6 X3 s emuláciami spústy legendánych zosilovačov a efektov (vrátane bustra Turbo RAT bez ktorého by SVS zvuk nebol). Budha má kombo Fender a gitaru Stratocaster, Axel aktívnu basu ktorú si svojho času vyberal celé hodiny v hudobninách. Vyzrela u neho aj preferencia k niklovým strunám ktoré majú svoj špecifický zvuk. Duge je zžitý so svojimi bicími na ktorých dlohodobo hrá vo svojej skupine TZB.

SVS v garazi -7612
Vďaka tomu všetkému môžeme teraz venovať pozornosť jemným nuansám ktoré umožnia každej skladbe osve vyniknúť. Vychádzali sme z koncertných úprav z rokov 1998 ale tam to nekončí. V tých rokoch jediná variabilita bolo zapínanie bustrov. Teraz riešime také detaily ako výber snímača, nastavenie hlasitosti, tónovej clony na gitare, k tomu úpravy skreslenia a celkovej hlasitosti, reverbu pre každú skladbu zvlášť, a detaily každého prechodu či akcentu.

Čo sme pripravovali:

Výraznejšiu dynamiku - väčšie kontrasty medzi tichými a hlasnými pasážami, prepracovanú gradáciu

Derrick: prerobili sme gitary, v úvode budete počuť napríklad zvuky 60s Surf Rock a v intermezzu nostalgickú barovú atmosféru 70 rokov pri titulnej melódii. Basa bude slapovať o 105. Tempo je skor hip hop ako punk (doteraz neviem preco sme to na niektorych koncertoch hrali tak sialene rychlo).

Žiarivá krása: kozmické synthi zvuky ktoré pripomínajú square bass line z dema z roku 1995, žiarivé delaye - gitary sa vznášajú v snivom popovom opare. Nedá mi to - štúdiová nahrávka (Ebony 1998) so svojim štandardným zvukom slovenskej rockovej kapely (bléééé) a nevydareným pokusom o elektronickú fúziu utopila pôvab a pointu tejto skladby. I vtedajšia koncertná úprava znela lepšie.

Kekse: špeciálny efekt ktorý poznáte z rádiovej verzie (tremolo plus delay) je späť, k tomu zvuk gitary blízky pôvodne použitému Ibanez SG. Zaujímavé je že väčšina učebníc či materiálov o elektrických gitarách hovorí že tremolo sa nikdy nemá s delayom kombinovať :-D .

Strč: ešte na tom pracujeme - zatiaľ poviem len toľko že triviálny festivalový hard rock z 90. rokov tam už asi nebude.

Kocúrik: výrazné prerobená rytmika. Predstavte si slovenské tango, 40. roky. Matné gitary, elegantný rytmus, mámivé melódie. Už iba harmonika, ťahavé husle a trúbky chýbajú.

Leader of Life budeme hrať s pôvodným anglickým textom (slovenský text Bez tvojich rád má úplne inú atmosféru, na opačnom póle). Majo si po dlhom zháňaní opatril "Shy" - malý slide na prostredník ktorý sa dá použiť priebežne uprostred hrania, túto techniku používa aj na In Selfdefense. Lepšie gitarové zvuky a prepracovaná dynamika pomáhajú vyniknúť tejto skladbe.

Veronika je ešte rozpracovaná, tempo bude rýchlejšie ako na 1998 nahrávke, zvuk bližší verzii 1992.

SVS v garazi -7597
Lietam vyraďujeme ale pridávame In Selfdefense. Sranda je že túto vec navrhoval iba Ado ale teraz všetci oceňujeme aký to bol dobrý nápad. Je to asi najtvrdšia skladba v repertoári s komplikovaným aranžmánom (čiže sa ťažko skúša), ale snáď tá snaha nevyjde nazmar.


Aktualizované 06/05/2009

Držte si klobúky,
priaznivá konštelácia hviezd (Dušan, Ado a Axel sa vrátili na Slovensko a Majo je momentálne v blízkej Prahe) a opakovaný nátlak Mária Estergájoša z Vidlometu a pár skalných fanúšíkov zapôsobili.
Skupina začala trénovať v zložení z rokov 1996 - 1999 a 13.6. vystúpi prvý krát po desiatich rokoch na festivale Vidlomet Open Air.

Trošku sme sa báli pred prvou skúškou či nám to ešte vôbec pôjde, ale dostali sme sa do toho prekvapivo rýchlo. Asi je to ako korčuľovanie alebo bicyklovanie - aj po dvadsiatich rokoch trvá len pár minút a vynorí sa to :) Dokonca už máme pri niektorých veciach pocit že ich dávame lepšie ako kedykoľvek predtým. Vážne.

Predbežný playlist (bez poradia, zmena programy vyhradená):
Strč
Lietam
Sme svoji
Hormóny
Kocúrik
Vidlomet
Kekse
Žiarivá krása
Derrick
Leader of Life
Cry
Veronika
Popcorn
Personal Jesus
Depresívne Pesničky
In Selfdefense

Ak vám tam niečo chýba prípadne niečo nepokladáte až za také kľúčové, dajte nám vedieť.

Lístky môžete zohnať na ticketportal.sk .

Naďalej platí moja adresa blundix zavinac yahoo.com, ale preferujem Marian.Lacko zavinac gmail.com, tá sa ľahšie pamätá. Ďakujem za všetky povzbudivé maily.

SKRATKA:
DOWNLOAD MP3 - Štúdiové nahrávky
DOWNLOAD MP3 - Koncertné nahrávky

Nové! Pridané 5/9/2006: DOWNLOAD MP3 - Výber z dema Smrť v saune z roku 1996
Pridané 5/9/2006

Nová foto galéria: Majo na návšteve u Borisa Pavlecha v severnom Walese, UK, júl 2006.

Pridané 21/6/2006

Nová foto galéria: Majo na návšteve u Estera v Hintertuxe - Rakúske Alpy, február 2006

Pridané 21/6/2006

Nová foto galéria: Duge na návšteve u Maja v Londýne, marec 2006

Pridané 21/6/2006

Nová foto galéria: Majo na návšteve u Axela v Holandsku - Amsterdam, Monster, Den Haag, marec 2006

Keby to niekoho zaujímalo, tu je môj aktuálny zoznam nástrojov a techniky

Fotky z roku 1999 - Pred koncertom Rock NM v Novom Meste nad Váhom

Fotky z roku 1999 - Natáčanie videoklipu k pesničke Žiarivá krása pre STV

Fotky z roku 1999 - Z natáčania dema "Na obojku mačka" v Leviciach.

K starším stránkam sa dostanete z horného menu


Aktuálne fotografie ktoré robil Majo s Beou. Nesúvia až tak s S.V.S.
www.flickr.com
This is a Flickr badge showing public photos from Marian Lacko. Make your own badge here.

NAJ.sk