uvod čo je nové fotky texty koncerty história diskografia faq mp3 kontakt interview o členoch
Oficiálne stránky skupiny S.V.S. - vitajte na www.svs.sk
i n t e r v i e w

Na tejto stránke budú pravidelne prepisy rozhovorov S.V.S. pre rozličné masmédiá. Budem ich uvádzať v znení, v akom boli uverejnené - to znamená, že aj s určitými významovými posuvmi a drobnými nedorozumeniami. Tmavo zelenou sú označené moja dodatočné poznámky. Zatiaľ si môžete prečitať tieto rozhovory:
FUN Rádio, 12.6. 1998, s Olinou Záblackou
Oxygen, jún 1998, s Katarínou Vitkovou
 
FUN Rádio
s Olinou Záblackou
12.6. 1998,
Ado, Majo.
 
- (Olina) Idem si vás trošku vyspovedať, pretože vy ste sa v MiniFun hitparáde už ocitli v minulom roku, v období, keď nebývali v hitparáde hostia, keď iba súťažili pesničky a - bože ktorá to bola pesnička - Kekse to boli - sme tak náhadne objavili, náhodou sem prišlo cédéčko, vôbec sme nevedeli, čo to je S.V.S., ale zapáčili sa nám Kekse a začalo sa to hrávať. A potom zrazu búúúm. Keď som sa Ivanky (Christovej) pýtala, čo sú to za chlapci, lebo som si myslela, že vy ste patrili k nej, tak ona povedala - "To sú Hormóny". Už vás teraz všetci budú volať Hormóny?
- (Majo) Dúfam, že nie.
- Trošku nám o sebe niečo povedzte, pretože v tom období som si rôzne dopisovala s rôznymi vašim fanúšikmi. Jeden mi napísal jeden význam, čo to SVS znamená, druhý druhý význam. Jeden bol Smrť v saune, ten druhý si už nepamätám.Ako je to vlastne s tým názvom?
- Ty si to normálne pamätáš. Ten pôvodný názov bol Samovražda v sebaobrane, ale potom nás napadlo, že to asi znie tak dosť puberťácky, tak sme si povedali, že to bude už iba SVS a odvtedy sa to už kopilo. Každého napadlo niečo, naposledy som sa dozvedel, že to znamená Scullyová v sanatóriu.
- Takže nemáme za tým nič hľadať, máme jednoducho tvrdiť, že SVS?
- SVS.
- Pretože ten list - dokonca viem, že to bol nejaký vojak, chlapec na vojenčine, tak on mi to napísal - že to si vtedy povedala zle, takto je to správne a tak už to ber. Takže som to brala skoro ako príkaz. Vy pochádzate odkiaľ?
- Nové Mesto nad Váhom a blízke okolie.
- Ale fungujete, pokiaľ viem, už dosť dlho.
- Šesť rokov, aj viac.
- Chlapci, nahrali ste nejaké pesničky, znamená to, že sa blíži vydanie vášho albumu?
- Boli by sme radi, pracujeme na tom.
- Kto vám v tom môže pomôcť?
- Ha, sponzori.
- Iba sponzori, vydavateľstvo nie?
- Teoreticky aj vydavateľstvo, rokujeme, ale sú takí... dosť laxní. Takže si skôr razíme tú cestu: zohnať peniaze, vydať si to sami. Veríme si.
- Lenže teraz momentálne je taký boom s vašimi Hormónami, takže ja mám pocit, že by to mohlo byť zaujímavé aj pre vydavateľov. Nie je to tak, že by sa o vás nejako trhali?
- Nie.
- Nie je to tak. Hovoríme stýále o tých Hormónoch a vy máte v rukách gitary. Tak poďme si zahrať Hormóny, aby vedeli všetci, o ktorých rozprávame. Aj keď to bude len tak unpluggedovo, samozrejme bez ostatných nástrojov, ale budete to vy a bude to skupina S.V.S. naživo v hudobnej Aréne vo Fun Rádiu. A teraz ale ešte musíte chvíľu počkať na náš špeciálny džingel. Ozaj, vy počúvate túto reláciu?
- No ja nepočúvam rádio vôbec...
- ...len skús povedať že nie!
...Nepočúvate. Dobre, tak teraz o chvíľočku prídete na to, že kedy máte začať hrať...

(nasleduje skladba Hormóny v unplugged verzii)

...A tá pesnička má už nejaký ten dník a vidím, že vás stále baví...Počuli ste naživo skupinu S.V.S. vo Fun Rádiu. Teším sa, že ste si priniesli tie gitarky a že ste nám trošku zahrali. Chlapci, kto vymýšľa tieto texty, prosím vás pekne?
- (Ado:) No Majo
- Majko? A to tak tvoj vlastný život ťa inšpiruje?(No jasné, tejto otázke sa nikdy nevyhnem...) Alebo to je skutočne len fór, nadsázka - povedz nám niečo.
- No priznám sa, že som to písal, už keď som mal tých 18 preč. Takže už to nebolo také aktuálne, ale inšpiroval má vtedy náš bubeník (vtedajší), ktorý mal vtedy asi 15 rokov a ním to teda dobre mrskalo.
- Ešte mi povedz, či ten Hex sa tam vyskytuje, pretože naozaj máte radi túto skupinu, alebo sa to proste krásne rýmuje?
- Aj tak aj tak, bolo to v dobách, keď sa Hex vtedy ešte dosť hodne počúval medzi tými ľuďmi, čo som ja poznal, v tej vekovej kategórii, a pôvodne to bolo, že "počúvam Nirvánu a Hex", ale kámoš povedal: "Prečo by tam mala byť Nirvána, keď tam môže byť S.V.S.
- Samozrejme. A obzvlášť, keď tá už nefunguje, že? Takže takto ste to lepšie urobili. Vy ste nahrávali v štúdiu Ebony. Koľko pesničiek ste tam nahrali?
- Tam sme boli nahrávať akurát v marci dve pesničky - Hormóny a ešte Žiarivú krásu - dúfam že aj tá sa dočká niekedy premiéry u vás a predtým sme nahrávali v Leopoldove a všetko sme si to platili z vlastných peňazí.
- Chlapci, zaujalo ma dosť do slovo peniaze v tejto chvíli. Viete prečo? Predstavte si, že z jedného detského domova ja som dostala nejakú poštu, ešte do MiniFun hitparády a tam stálo, že vám strašne pekne ďakujú za tom že ste im detičkám tam priniesli nejaké ovocie a nejaké proste veci... Vy ste takíto?
- No. To bol nápad našeho manažéra a som veľmi rád, že má takéto myslenie.
- Povedzte nám niečo o tom...
- Doteraz sme nezarábali na hudbe...
- ...nevyzeráte totiž, že by ste boli nejakí milionári zrovna...
- ... tak sme mali pocit, že aj tak na tom nezarobíme nejaké veľké peniaze, takže výťažok z tej nahrávky, čo sme urobili v októbri, venujeme detským domovom.
- Mhm. My tu máme vo Fun Rádiu takéto jedno CD s niekoľkými pesničkami, to ste vlastne kedy splodili?
- Toto bolo nahrávané v septembri - októbri.
- A tu je teda aj tá spomínaná pesnička Kekse. Tú vymyslel kto?
- To som robil, no v podstate ja.
- Takže zase nechceš žiadne kekse, iba chleba s maslom a s trochu horčice by si chcel. hej?
- Hej.
- To naozaj máš rád?
- No... (smiech)
- Dobre, poďme si zahrať ešte jednu teraz pesničku a potom pôjdeme pokračovať v rozhovore. Čo si dáme, Kekse, alebo vyberiete niečo iné? Máte tu aj novšie nejaké CDčko? či chcete ešte naživo hrať?
- Ale nie, dáme si tie Kekse...

...Pripomenuli sme si prvý hit skupiny S.V.S., teda prvý hit pre nás, pretože my sme vlastne spoznali túto skupinu až prostredníctvo tejto pesničky. Skupina S.V.S. je s nami v štúdiu. Chlapci, bol predtým nejaký iný hit vo vašom okolí? Zrejme hej, keď už existujete šesť rokov.
- My sme fungovali vyslovene lokálne a tých obľúbených pesničiek bolo viacej. Kopec z nich nie je nahraných profesionálne a chystáme sa na to a tešíme sa na to.
- Predstavme si ešte zvyšok skupiny - kto tam ešte je a čo ste to za fešákov
- V jadre zostavy sme štyria, je tam basgitarista Peter Saxa alebo Axel a bubeník Dušan Černý. Často pozývame iných ľudí, napríklad na jednej nahrávke hrala moja sestra na husliach aj spievala, potom kopec ďalších ľudí.
- Ale vy máte aj menežéra, ktorý sa o vás stará a on žije tu v Bratislave? Ako je to s ním vlastne?
- On je tiež z Nového Mesta nad Váhom a tu robí v Rade mládeže Slovenska - to je taká mládežnícka organizácia - tak, robí čo môže.
- Takže, dá sa skontaktovať s vami. Nie je problém keď vás niekto chce zavolať na koncert, tak nie je problém sa nakontaktovať.
- Jasné. Žiaden problém.
- Keď som spomenula koncerty, hrávate často?
- Dosť často. Teraz máme problémy, lebo basgitarista je na vojne a tie priepustky sa ťažko vybavujú, ale ináč často.
- A nejakého náhradníka nemáte za neho?
- My nechceme. Nechceme robiť takéto veci.
- Prečo? Povedz.
- My sme kolektív...
- ... máte sa radi? Ste dobrá partia?
- Hej.
- Budú nejaké koncerty v blízkej dobe? Aby sme mohli upozorniť našich poslucháčov na to.
. Teraz sa práve skončila taká koncertová doba, ale bude v Žiline, teraz v sobotu bude v Novom Meste, na Zelenej Vode v tom areáli bude otváranie sezóny a vŽiline nejak začiatkom, myslím že 7.7. s Hexom.
- (Ado:) Jedenásteho to bude.
- Chlapci a povedzte nám trošku viac o sebe. Basgitarista je na vojne. To sme si už povedali. Ale čím sa normálne živíte, čím ste vlastne okrem toho, že ste muzikanti.
- (Ado) Tak ja som ako jediný už skončil vysokú školu a teraz pracujem ako ekonóm v Novom Meste nad Váhom.
- Baví ťa to?
- (smiech) Nie... baví ma to.
- Teraz povedz, chcel by si prestť s týmto zamestnaním a venovať sa len muzike a živiť sa muzikou?
- Chcel by som. Veľmi.
- A ty Majko?
- No, ja som študent..
- Čo študuješ, povedz.
- Študujem psychológiu a ekonómiu.
- Baví ťa psychológia? Prečo si si vybral na štúdium psychológiu - práve?
- No baví ma to. Zaujíma ma to. Priťahuje ma to. Je mi to blízke.
- To sa mi páči. A či si to ešte chcel povedať?
- Že ešte ekonómiu pri tom študujem a to ma zase až tak nenapĺňa...
- Tú psychológiu budeš môcť využívať - a možno práve aj textoch aj v hudobnej dráhe...
- Ale nerád by som to zneužíval.
- Prečo zneužíval? Ale ono myslíš si, že sa vieš tak nejak prostredníctvom práve tejto vedy nejako dostať do duší poslucháčov a vedieť, že čo áno, a čo nie?
- Myslím, že to je skôr otázka vrodeného talentu ako výuky, tieto veci.
- Tak ale môžeš sa niečo priučiť, nie?
- Môžem...
- (smiech)
- Ale napáči sa mi predstava, že by som k tomu mal takto vedecky pristupovať, hehe.
- Nedávno mi jedno dievča povedalo, že chce študovať psychológiu z toho dôvodu, že chce vedieť dobre vychovávať svoje dieťa. A ja som mu povedala práve to, že tam to bude určite aj vec talentu, že sa to celkom naučiť nedá.
- Hej.
- A ešte sme nepovedali, čo robí bubeníček.
- Študuje.
- Tiež študuje, hej? A teraz mi povedzte, je ťažké presadiť sa z Nového Mesta nad Váhom, alebo si myslíte, že bude treba sa presťahovať do Bratislavy? Ako to máte vymyslené?
- No, je to problém. V týchto malých mestách nefunguje kultúra, u nás nie je žiaden klub, ale v poslednom roku, to začalo ožívať, ja neviem, asi taký nejaký synergický efekt, že keď jedna kapela začne fungovať, tak aj ostatné vidia, že to má nejaký zmysel, vidia pred sebou ten cieľ, takže začína to ožívať aj tam. Ale určite majú výhodu bratislavské kapely. Jednak sa poznajú navzájom, je tu kopec akcií, kopec koncertov a nie je problém.
- Pravda je aj taká, že skupina I.M.T. Smile je z Prešova a prišlo k nejakej takej väzbe. Ono keď sa tá skupina veľmi páči, tak to asi nejako ide. Keďže náš čas už uplynul, tak nič iné vám želať nemôžem, len to, aby ste sa páčili, dúfam, že Hormóny zabodujú aj v našej MiniFun hitparáde. Chlapci ďakujem vám, že ste prišli medzi nás, držím vám palce a keď budete mať niekde nejaký koncert, nejaké vystúpenie, dajte nám vedieť. Za návštevu v štúdiu ďakujem skupine S.V.S.. Ešte názov tej pesničky-
- Žiarivá krása.
- Papá, čau.
- Ahojte.
 
 
 

časopis Oxygen,
Katarína Vitková
jún 1998
Ado, Axel, Douge, Ester, Majo.
Čo si myslíte, je vaša hudba komerčná alebo nekomerčná?
SVS je najnezávislejšia skupina na Slovensku. Nemáme žiadne vydavateľstvo, žiadne krytie, neexistuje žiadna zmluva. Všetko robíme na vlastnú päsť. A dokonca sa ani neriadime tým, čo ľudia chcú počuť.

Ako to tak sledujem, všetky hudobné skupiny alebo sóloví speváci sa priklonili k anglickým textom. Ako je na tom S.V.S.?
U nás sú v prevahe takisto anglické pesničky. Ale všetko je to vec momentálnej tvorby. Väčšinou je to tak, že u slovenských kapiel chcú médiá hrať len slovenské pesničky. Čo sa týka angličtiny, tá stavia na tom, že je zvučná, a preto sa aj texty lepšie skladajú.

Do akej miery je pre vás dôležitý imidž? Zmenili ste ho aj vy?
Sme presevdčení, že by sme mali mať imidž, ale nikdy sme sa k tomu nedostali.  Príroda nás obdarila takými tvárami, že nie je o čom.

Myslíte si o sebe, že ste slávni?
Nevieme, čo je to byť slávni, ale prekvapilo nás, keď sme zistili, že nás ľudia počúvajú. Slávni budeme až vtedy, keď nás budú počúvať v Európe a Afrike. Ide o to, aby ľudia vedeli, čo hráme

Ako to teraz vyzerá u vás so ženami? Máte to ľahšie ako predtým?
So ženami sme nikdy nemali problémy. Začneme s tým až po vojne. (3. svetovej)

Aký je váš ženský ideál?
Mário: Žena musí byť sympatická. Ženy sú tvory z inej galaxie. Kapela SVS verí v ženskú inteligenciu a vie, že ženy potrebujú voľnosť. Keď im dáte voľnosť, máte ju automaticky aj vy.
Peter: Ja uvítam, keď je sympatická a vie, čo chce.
Majo: Dôležité je vyžarovanie osobnosti. Výzor nie je dôležitý. Som romantik a možno by som uprednostnil tmavovlásky.
Ado: Páčia sa mi blondínky, ale nepohrdnem ani tmavovláskou.
Dušan: Jednoznačne červenovlasé.

Ako by ste pomenovali štýl hudby, ktorú hráte?
Rozdiel medzi hudbou a športom je, že v hudbe nie sú pravidlá. My hráme niečo špecifické. Nerozoberali sme slovenskú scénu a hráme si to, čo chceme. Hráme jeden druh hudby. Čo hráme? Musíme spraviť poradu, kde sa na tom dohodneme. Ale je to kombinácia nezávislej britskej scény hlavne z okolia Manchestru, nová vlna - elektronická, punk, šesťdesiate roky - pop, rock, DJ Bobo, Jackson Five.

Hormóny je pieseň, ktorá zabodovala na popredných miestach v hitparádach slovenských rádií. Čerpali ste z vlasdtných skúseností, alebo ste hľadali inšpiráciu niekde inde?
Táto pesnička vznikla už pred štyrmi rokmi, presnejšie mesiac pred maturitou. A inšpiráciou bol Lopez, ktorý mal vtedy krásnych pätnásť rokov. Myslím, že nič viac k tomu netreba dodať.

Vlani ste pripravili jedno krásne prekvapenie pre deti. Plánujete v tom pokračovať? 
Kapela SVS venovala deťom z detského domova ovocie od výmyslu sveta a určite v tom chceme pokračovať. 

Chceli by ste niečo špeciálne odkázať vašim fanúšikom?
Sme veľmi radi, že novomestská scéna ožíva a fanúšikovia sa nemusia báť, že SVS skončí, pretože ešte len yačína. Budeme veľmi radi, keď sa naši fanúšikovia budú so svojimi prosbami obracať na náš fanklub:
Tomáš Gróf, Považská 2, 91501 Nové Mesto nad Váhom, tel 0905 383272

A toto je správa pre podnikateľov, ktorí by chceli mať do činenia s SVS.
P.S. Podnikateľ, zavolaj do klubu, prosím !

A tu je vysvetlenie pre skratku SVS: "Samovražda v sebaobrane", alebo pre dnes "Knedľa v krku".
Ako som neskôr pochopila, kapela má pre túto skratku vymyslených veľmi veľa zaujímavých zvratov...

Rozhovor pripravila: Katarína Vitková
 

   

 čo je nové  úvod  fotky  texty  diskografia  história  faq  o členoch  koncerty  kontakt  mp3  interview